Less waste – o co chodzi?

Less waste to zyskujący coraz większą popularność styl życia (lub jak kto woli filozofia życiowa czy ruch społeczny), opierający się na świadomym ograniczaniu produkcji odpadów, w szczególności tych nieprzetwarzalnych, do minimum. Ma za zadanie zmniejszyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Cechuje się maksymalnym wykorzystaniem produktów w taki sposób, aby ograniczyć marnotrawstwo oraz zminimalizować zanieczyszczenia.
Patrząc na tę charakterystykę, można śmiało stwierdzić, że nasi dziadkowie czy rodzice byli pionierami less waste. Pamiętam jak bardzo denerwowało mnie gdy babcia przygotowywała mi herbatę w plastikowej butelce po innym napoju. Wstydziłam się tego w szkole i uważałam za niepotrzebną oszczędność. Dzisiaj patrzę na to z innej perspektywy. Ilość plastiku na świecie jest zatrważająca. Dlaczego nie dać drugiego życia butelce, która nadal jest zdatna do użytku? Oczywiście można zastosować argument, że czasy w których żyli i późniejsze przyzwyczajenia niejako zmuszały ich do tego, aby żyć oszczędnie. Nie jest to jednak powód, który może usprawiedliwiać nasze teraźniejsze nieekologiczne postępowanie. Prawdą jest, że w dzisiejszym świecie nie jesteśmy zmuszeni oszczędzać materiałów, aby przetwarzać je w celu innego wykorzystania. W końcu wystarczy iść do sklepu i kupić doniczkę, zamiast używać pudełka po truskawkach. Tylko po co? Jesteśmy na tyle świadomymi ludźmi, że zdajemy sobie sprawę z ilości śmieci, które wytwarzamy. Wykorzystywanie resztek materiałów nie jest zatem przejawem oszczędności czy skąpstwa, a wręcz przeciwnie, wskazuje na odpowiedzialne i świadome ekologicznie postępowanie.

Less Waste
Tuje w workach po ziemi

Świadomy konsument

Rozsądne decyzje

Minimalizacja odpadów

Kreatywne wykorzystanie pozostałości

Świadomy konsument

Rozsądne decyzje

Minimalizacja odpadów

Kreatywne wykorzystanie pozostałości

Jak zatem wprowadzić filozofię less waste do swojego życia?

Gdy uświadomimy sobie ile z produktów, które wyrzucamy, moglibyśmy przerobić na coś użytkowego, zupełnie inaczej spojrzymy na filozofię less waste. Jest ona szansą na ograniczenie produkcji odpadów oraz przedłużanie „życia” produktów, które w teorii są odpadem lub nie nadają się do wykorzystania zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Jest również szansą dla naszego portfela, bo w końcu ten argument najczęściej do nas przemawia. Kluczem do tego, aby żyć less waste jest uświadomienie sobie w jak bardzo konsumpcyjnym świecie żyjemy. Doprowadzi nas to do smutnych wniosków i pokaże jak często podejmujemy zupełnie mechaniczne decyzje zakupowe i wydajemy pieniądze na rzeczy, które nie są nam potrzebne. Bycie świadomym konsumentem to jeden z pierwszych elementów, który musimy wprowadzić do naszego życia. Oznacza oszczędność zarówno w kwestii finansowej jak i produkcji odpadów oraz marnotrawstwa. A kiedy już przejdziemy najtrudniejszą drogę i staniemy się świadomymi konsumentami, cała reszta zacznie przychodzić całkiem naturalnie.

Less Waste
Truskawki w workach po ziemi

Idziemy w dobrym kierunku 

Życie less waste nie oznacza spędzania wielu godzin na rozmyślaniu przy półkach sklepowych czy dany produkt zużyjemy w 100%, albo czy na pewno nam się przyda. Każde nasze postępowanie, które w najmniejszy sposób przyczynia się do ograniczenia zaśmiecenia planety, jest już dużym krokiem w stronę dobrego. Dlatego najważniejsze jest, aby się nie zniechęcać. Na pewno zdarzą się drobne potknięcia, damy ponieść się emocjom i kupimy coś niepotrzebnego lub coś zmarnujemy. Nie chodzi nam przecież o to, aby dać się zwariować. W ostateczności zawsze zostaje nam jeszcze ostatnie rozwiązanie, czyli wykorzystanie pozostałości. Możemy wymyślić nowe zastosowania dla wielu przedmiotów życia codziennego. W przypadku braku pomysłów, możemy skorzystać z kreatywności innych osób i z setek tutoriali z przepisami na wykorzystanie niepotrzebnych przedmiotów. Możemy spróbować naprawiać przedmioty, zamiast kupować nowe. Możemy nauczyć się nie marnować jedzenia oraz wykorzystywać resztki do ugotowania innych potraw. Możemy zacząć sprzedawać stare ubrania oraz sami kupować te już przez kogoś używane. Jak widać sposobów na życie less waste jest sporo, wystarczy chcieć. Wkrótce pochylimy się nad bardziej radykalną siostrą less waste – filozofią zero waste.

Zapraszamy Was do śledzenia naszego bloga oraz mediów społecznościowych.

Kategorie: Ekologia