Marnowanie żywności – masowy problem
Masowe marnowanie żywności to zjawisko, które wciąż stanowi jedno z popularniejszych zagadnień pojawiających się przy temacie ochrony środowiska. Według dostępnych danych, w całej Unii Europejskiej wyrzucanych jest ok. 88 mld ton żywności rocznie. W Polsce ten wynik dosięga 6 miliardów ton, z czego 60 procent wynika z naszego – konsumenckiego – wypływu.
Marnowanie żywności vs środowisko
Marnowanie żywności powoduje wiele, często nieodwracalnych szkód w środowisku. Sam problem przekłada się na zwiększoną produkcję odpadów komunalnych, a wraz z tym strat energii oraz wody. W przypadku negatywnego wpływu na tak szeroką skalę od razu nasuwa się pytanie: „dlaczego tak wiele osób wciąż nie podejmuje działań, mających na celu minimalizację problemu, jakim jest marnowanie żywności?” Zamiast tego wciąż dokonujemy nieprzemyślanych zakupów lub w przypadku niewykorzystania produktu decydujemy się na wyrzucenie go do śmieci
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności
Istnieje wiele czynników mających wpływ na globalne marnowanie żywności, jednak dzięki przeprowadzonym badaniom wskazać można konkretne przyczyny skutkujące wzrostem masowego problemu. Są nimi: zepsucie żywności, niedopilnowanie daty ważności, a w szczególności przygotowywanie zbyt dużej ilości jedzenia oraz robienie zakupów w nadmiarze. Niemniej, znając czynniki skutkujące marnotrawieniem jedzenia, jesteśmy w stanie zauważyć je w naszym codziennym postępowaniu, a co za tym idzie – także im zaradzić.
Jednym z domowych działań zapobiegającym marnowaniu żywności jest jej segregacja zgodnie z datą przydatności, np. produkty o krótszej dacie umieśćmy z przodu szafki lub lodówki, dzięki czemu będziemy je mieć „na wyciągnięcie ręki” 😉
Dobrze sprawdza się także zasada FIFO (first in – first out) – pierwsze wchodzi, pierwsze wychodzi – świeżo zakupione produkty wkładamy na tył szafki/lodówki, tym samym wykładając na przód produkty, które zostały przez nas zakupione wcześniej.
Dzięki temu na bieżąco wykorzystujemy to, co już mamy, nie tworząc przy tym nadmiaru niewykorzystanych produktów
Obecnie jedną z popularniejszych metod jest tzw. Foodsharing – termin ten z języka angielskiego oznacza dosłownie dzielenie się jedzeniem. Wskazany ruch polega na ograniczeniu marnowania żywności, za pomocą oddawania jedzenia osobom potrzebującym. Produkty, których sami już nie wykorzystamy wystarczy przynieść do odpowiednich placówek lub lodówek miejskich, skąd osoby potrzebujące mogą swobodnie sięgnąć po jedzenie. Poniżej podajemy przykładowy spis miast oraz
adresy placówek, w których można zostawić jedzenie: Poznań, ul. Łąkowa 4, Wrocław: ul. Karola Olszewskiego 25, Kraków: ul. Długa 9, Bydgoszcz: ul. Królowej Jadwigi 14, Toruń: ul. Waryńskiego 19.
Należy jednak pamiętać, że przekazywane przez nas produkty muszą być oddane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, tzn. wykluczone jest oddawanie surowego mięsa, żywności zawierającej surowe jaja, a także takiej z widocznymi oznakami zepsucia, jak np. pleśń.
Chętnie wykorzystywaną metodą jest także oddawanie żywności za pośrednictwem grup na Facebooku. Jeżeli widzisz, że w twojej lodówce lub szafce znajdują się produkty, które nie zostaną już przez Ciebie wykorzystane lub przygotowane/zamówione zostało zbyt dużo żywności, wystarczy, że napiszesz post, w którym opiszesz, co dokładnie oddajesz, wraz z datą ważności i pozostałą charakterystyką danej rzeczy oraz miejscem, skąd można dany produkt odebrać. Gwarantujemy, że już po chwili niektórzy z uczestników grupy zgłoszą chęć odbioru. W ten sposób my zyskujemy dodatkowe miejsce w szafce, dany produkt drugie życie, a Matka Natura mniej zmarnowanej żywności .
Jedną z takich grup, jest np. działająca w Poznaniu: Jedzenie Ci dam, bo mam 🙂
Wskazane przez nas metody, to zaledwie kilka propozycji, które mogą zapobiec masowemu problemowi jakim jest marnowanie żywności. Najważniejszym w tym wszystkim jest przede wszystkim nasza świadomość oraz chęć ulepszenia środowiska. Kroki, które należy wykonać, by zmienić dobro naszej planety nie wymagają od nas tak wiele, jak mogłoby się wydawać. Nawet najmniejsze uczynki są w stanie wpłynąć na poprawę jej jakości. A im więcej działań podejmiemy, tym bardziej Ziemia nam się odwdzięczy .
Zapraszamy Was do śledzenia naszego bloga oraz mediów społecznościowych.