W poprzednim poście wspominaliśmy o jednym z symboli, który możliwy jest do znalezienia na wielu opakowaniach. Tym razem przychodzimy do was z kolejną dozą informacji na temat symboli, które każdy z nas z pewnością nieraz już widział. Na etykietach często zauważyć można wiele oznaczeń: kupowane przez nas produkty opatrzone są specjalnymi znakami informującymi o wpływie na środowisko, ale i nasze zdrowie. Jak się jednak okazuje, choć dla wielu z nas dany symbol może nie być obcy, tak jego dokładne znaczenie nie jest już tak oczywiste. Dlatego też przedstawiamy Wam piątkę najpowszechniejszych Eko znaków.
Dbaj o czystość
Od czego zacząć instrukcję czytania Eko znaków, jeśli nie od podstawowego symbolu, przypominającego o tym, żeby dbać o czystość? Gdy na opakowaniu zawarta została ilustracja przedstawiająca człowieka przy koszu, to jest to nic innego jak wskazówka mówiąca o tym, że dane opakowanie powinno zostać wyrzucone do kosza – samo przypomnienie wydaje się banalne, jednak widząc niekiedy stan lasów czy terenów naturalnych, wydawać by się mogło, że nie dla wszystkich jest to oczywiste 😉
Nie do kosza!
W opozycji do poprzedniego znaku na opakowaniach widnieje symbol z przekreślonym koszem. Umieszczany najczęściej na produktach elektrycznych oraz elektronicznych informuje o tym, że wyrzucenie danej rzeczy do kosza nie jest wskazane. Jak więc utylizować elektrośmieci? Do wyrzucania zużytego sprzętu stworzone zostały specjalne punkty zbiórek. Znajdują się one w większości miast i miasteczek, a spis takich lokacji jest łatwo dostępny w Internecie.
Nadaje się do recyklingu
Widoczny na opakowaniach symbol, składający się z trzech strzałek układających się w trójkąt, to nic innego, jak oznaczenie świadczące o tym, że daną rzecz wykonano z materiałów nadających się do recyklingu. Podpowiedzią do znaczenia tego Eko znaku jest ruch strzałek zmierzający zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, co przypomina o możliwości ponownego użycia.
Użyj jeszcze raz
Eko znak przedstawiający dwie poziome strzałki skierowane w przeciwne strony, to oznakowanie opakowań nadających się do wielokrotnego użytku. Gdy produkt znajdujący się w opakowaniu oznaczonym powyższym symbolem zostanie zużyty, pozostały po nim np. karton nie staje się od razu odpadem i może zostać ponownie użyty.
Zielony punkt
Znak, na którym dwie strzałki w różnych odcieniach tworzą koło to symbol „zielonego punktu”. Jego pojawienie się na produkcie oznacza, że producent danego opakowania, poprzez swój wkład, przyczynił się do rozbudowania i funkcjonowania systemu odpadów.
Przybliżone przez nas Eko znaki to zaledwie namiastka symboli, które obecnie możliwe są do znalezienia na opakowaniach wszelkiego typu. Szczegółowy spis obowiązujących współcześnie znaków dostępny jest na wielu stronach internetowych, zajmujących się szeroko pojętą działalnością na rzecz środowiska. Zachęcamy do zapoznania się z nimi, ponieważ znajomość Eko znaków, to też świadome korzystanie z opakowań, na których dane symbole się pojawiają.
Ostatnie artykuły:
Sztuczna Inteligencja w służbie ochrony środowiska: Przyszłość Ziemi w rękach technologii
Wobec wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, degradacją środowiska i spadkiem bioróżnorodności, ludzkość...
Czytaj dalejBioremediacja: mikroorganizmy, które mogą pomóc w usuwaniu zanieczyszczeń na obszarach miejskich
Toksyczny problem Na całym świecie walka z zanieczyszczeniem gleby w miastach wciąż jest...
Czytaj dalejOdnawialne źródła energii w kosmosie: nowatorskie technologie, które mogą zrewolucjonizować zasilanie misji kosmicznych
Podczas gdy ludzkość coraz bardziej eksploruje kosmos, poszukiwanie nie tylko nowych planet, ale także...
Czytaj dalejOdpady elektroniczne a ich wpływ na życie morskich organizmów: nieznane konsekwencje zatapiania elektroniki na dnie oceanów
Świat cyfrowy rozwija się w zastraszającym tempie. Z roku na rok pojawia się...
Czytaj dalejPoprzedni artykuł:
Sztuczna Inteligencja w służbie ochrony środowiska: Przyszłość Ziemi w rękach technologii
Wobec wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi, degradacją środowiska i spadkiem bioróżnorodności, ludzkość...
Czytaj dalej